Złoto w prezentacji, czyli o złotym podziale

Zasadę złotego podziału, zwanego też boską proporcją, znali już starożytni. Zgodnie z nią wznosili budowle, na przykład piramidy. Zasada na każdym kroku objawia się w przyrodzie. Jeżeli zachwycasz się urodą pewnych kształtów, chociażby muszli ślimaka, to najprawdopodobniej dlatego, że zachowują złote proporcje. Krótko mówiąc, gdy coś ma złote proporcje, to wydaje nam się ładniejsze.Jednym z badaczy złotego podziału był Leonardo da Vinci. W rezultacie stworzył słynny szkic człowieka witruwiańskiego.

Człowiek witruwiański i złote proporcje.

Sama zasada jest prosta: stosunek długości dłuższego odcinka do krótszego musi być taki sam jak stosunek sumy dwóch odcinków do długości dłuższego. Jeżeli potrzebujesz wzorów i rysunków, znajdziesz je tutaj. W praktyce najważniejsze jest, że ów stosunek wynosi mniej więcej 1.618. Gdyby podzielić długość krótszego odcinka przez długość dłuższego, uzyska się z grubsza 0.618.

Niektórzy utożsamiają zasadę trójpodziału i mocne punkty ze złotym podziałem. Nic bardziej mylnego! Mocne punkty wynikają ze sposobu analizy obrazu przez człowieka. Złoty podział pomaga tak dobrać proporcje poszczególnych składowych kompozycji, aby uzyskać wysokie walory estetyczne. Złoty podział w dziełach człowieka jest wszechobecny, jeden z przykładów poniżej:

Katedra Notre-Dame i złote proporcje

Architekci katedry Notre-Dame znali zasadę złotej proporcji.

Ze złotym podziałem związany jest ściśle ciąg Fibonacciego. Kolejny wyraz ciągu jest sumą dwóch poprzednich:

1 1 2 3 5 8 13 21 34 55 89 144 …

Dzieląc dwa sąsiednie wyrazy ciągu przez siebie uzyskujemy coraz lepsze przybliżenie złotej proporcji. Ciągi Fibonacciego można utworzyć wychodząc od innej wartości początkowej:

3 6 9 15 24 39 63 102 165 …

4 8 12 20 32 52 84 136 …

Jak zasadę złotego podziału wykorzystać w prezentacjach?

1. Dobierając odpowiednio rozmiar czcionek. Czcionka mniejsza i większa mają rozmiary równe kolejnym wyrazom z ciągu Fibonacciego, na przykład 34 pt i 55 pt. Albo 39 pt i 63 pt.

2. Dzieląc odpowiednio przestrzeń slajdu. Domyślnie szerokość slajdu w PowerPoincie wynosi 25.4 cm. W odległościach 9.7 cm od krawędzi, czyli na pozycjach -3 i 3 cm (w PowerPoint środek układu współrzędnych jest w środku slajdu) tworzymy prowadnice, do których wyrównujemy teksty lub inne elementy. Poziome prowadnice należy umieścić odpowiednio na -2.25 i 2.25 cm. Jak dodać i ustawić prowadnice wyjaśniałem przy okazji omawiania zasady trójpodziału.

Można też utworzyć „złoty obszar”, dobierając odpowiednio rozmiar marginesów. Załóżmy, że lewy margines ma 5 jednostek, prawy 8. Szerokość obszaru roboczego to 21 jednostek. Razem 34 jednostki. Jeżeli zastanawiasz się, skąd wziąłem te wartości, spójrz jeszcze raz na pierwszy ciąg Fibonacciego. Dzielimy teraz 25.4cm na 34. Wychodzi ~0.747cm. Czyli lewy margines ma 5 x 0.747 = 3.73cm, prawy 8 x 0.747 = 5.98cm. Zatem, uwzględniając, że układ współrzędnych jest w środku slajdu, prowadnice należy ustawić na -8.97cm i 6.72cm. Pionowe marginesy to odpowiednio -6.725cm i 5,045cm. W tej przestrzeni można umieścić tekst (brrr…), wykres albo coś innego.

3. dbać o to, żeby elementy graficzne miały złote proporcje.

Poniższy przykład wykorzystuje opisane wyżej zasady:

slajd zbudowany z zasadą złotego podziału

Czy potrafisz zgadnąć, które zasady opisane powyżej wykorzystałem?

Mam spore wątpliwości, czy prezentacja multimedialna ma pozytywny wpływ na skuteczność przekazu. Jeżeli jednak już jej używasz, warto zadbać, żeby była ładna i estetyczna. Zasada złotego podziału może Ci w tym pomóc.

Jeżeli podobał Ci się wpis, proszę kliknij swój ulubiony przycisk poniżej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii design, prezentacje i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


+ 8 = jedenaście

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>